V čem je nebezpečný únik vody


Když se někde pod stožárem vysokého napětí objeví spadlý drát, jde o velké nebezpečí, na které jsou lidé upozorněni již na samotném stožáru výstražnou tabulkou. Dotýkat se drátů spadlých na zem by se nikdo dotýkat neměl a informovány jsou o tom už i děti. Elektrická energie není vidět, cítit ani slyšet, a to je právě to, co může způsobit i rodinnou tragédii v domě, kde došlo k úniku vody.

vodovodní kohoutek

Možná vás napadne otázka, jak může souviset unikající voda s elektrickou energií, a tak se na ni pokusíme odpovědět. Představte si, že se vracíte domů z práce, notně utahaní, navíc jste cestou nakoupili v supermarketu, takže se těšíte, až konečně usednete do křesla a dáte si pohov. První, co spatříte před sebou, bude kaluž vody na dlažbě v předsíni, podezřele mokrá koberec v obýváku a mokrý flek na zdi. Je vám zřejmě jasné, že někde pod omítkou cosi prasklo, a došlo tu k úniku vody kanalizace-instalateri.cz.

Intuitivně nebo spíš ze zvyku se vyzujete z bot, svléknete ponožky a pustíte se do likvidace následků havárie, ale toto se vám může stát osudným, protože mezitím mohla voda vytvořit vodivé prostředí a přenést elektřinu až přímo k vám. Zapamatujte si, že při únicích vody v domácnosti, první, co uděláte, je vypnout hlavní jistič a teprve pak uzavřít hlavní uzávěr vody. Pro jistotu obujte gumovky a poté zavolejte havarijní instalatérský servis.

únik vody

Instalatéři vyjíždí k takovým situacím prakticky ihned a mohou být u vás (dle kilometrové vzdálenosti) zhruba do hodiny. Nahlásíte jim pouze vaše bydliště, a popíšete přibližně, oč se jedná. Pro jistotu se vyplácí odeslat zbytek rodiny mimo dům, jednak tu nebudou instalatérům překážet, a pak jim mimo objekt nehrozí žádné nebezpečí. A poslední rada – nepokoušejte se hledat přesné místo úniku vody oklepáváním omítky, je to zbytečné, protože instalatéři na to používají moderní metody, aniž by bylo nutné cokoli demolovat a bourat.