Zábradlí kolem nás.


Dříve v panelových domech bylo zábradlí velmi kvalitní a hlavně ošetřené tak aby se nikdo nemohl dostat do výtahové šachty. Bylo ohraničené pletivem, ale vy jste mohli vidět, jak jezdí výtah nahoru a dolu a v jakém patře se zrovna nachází. V dnešní době už takové štěstí mít nebudete. Výtahové šachty se zadělávají sádrokartonem, aby je nikdo neviděl a neměl nutkání něco do šachty házet nebo strkat. Přece jenom jsou různé děti, které k tomu svádí. Kolem výtahové šachty ovšem podle nařízení musí zůstat zábradlí, kvůli jednoduchému pohybu i pro starší osoby, když by došlo k závadě na výtahu a museli by jít pěšky.

zábradlí na schodiště

Zábradlí na schodišti nesmí chybět. Může být naprosto obyčejné, ale musí tam být. Stačí jen kolem dokola výtahové šachty dát jednoduché dřevěné, které je navrtané přímo do sádrokartonů. Nic ozdobného ani uměleckého. V panelových domech, kde nejsou výtahy, jedná se o menší panelové domy, kde je výtah považován za zbytečnost, jsou udělané jiné zábradlí na schodišti. Většinou se jedná o laťkové provedení v kovovém stylu, kde je vrchní část ošetřena například dřevem. Je to jedno ze základních zábradlí, které můžete v těchto domech vidět.

zábradlí na schodiště

V některých starých budovách jsou dokonce zábradlí umělecká, kde jsou ještě ručně kovaná s určitým stylem a vzorem. Ovšem to jsou již opravdu staré a historické budovy, ale i takové někde stále najdete. Stačí jen mít oči do kořán. Jsou různé druhy zábradlí, které můžete zvolit při zařizování panelového domu, ale v dnešní době se ruční kovaná práce již na takové domy nevyplatí. Většinou se volí nejlevnější možná volba. Hlavně aby splňovala všechny potřebné prvky a byla bezpečná pro obyvatele domu. Ochrana je nejdůležitější, je to hlavní funkcí samotného zábradlí na schodišti. Bez zábradlí by mohlo dojít k pádu a zranění. To si nemohou stavaři dovolit.